GLUTEN PEKİ SEN KİMSİN?

Gluten hassasiyeti olan kişilerin beslenme dışında dikkat ettikleri bir başka konu da glutensiz kozmetikler. Gluten hassasiyeti yaşayanlar kozmetik ürünlerde de dikkatli seçimler yapmanız gerekiyor. Bildiğiniz gibi, glutene karşı reaksiyonunuz cildinizden değil, sindirim sisteminizden kaynaklanıyor. Ancak makyaj malzemelerinde çok az miktarda gluten olsa bile reaksiyon gösterebiliyor.Gelin bakalım neymiş bu glutensiz kozmetik.. 

GLUTEN PEKİ SEN KİMSİN?

Gluten; Buğday, arpa, çavdar gibi tahılların tohumlarında nişastalı özü içerisinde bulunan bitkisel bir protein. Ailesi; buğdayda glutenin ve gliadin; çavdarda sekalin, arpada hordein gruplarından oluşuyor. Gluten dediğimiz aslında elastik özelliği nedeniyle çıtır çıtır simitlere ve ekmeklere esnekliğini veren madde.
 Kozmetik sektöründe ise kullanılan gluten, günlük hayatımızda gıdalar ve ilaçlar dışında, makyaj malzemeleri, dudak nemlendiricileri, kremler, güneş koruyucuları, diş macunları, şampuan, saç kremi ve sabunlarda bulunuyor.
Glutene detaylı bakacak olursak, proteinler emilebilmesi için proteolitik enzim adı verilen özel enzimlerle peptit ve amino asitlere parçalanmaları gerekiyor. Ancak bu enzimler cildimizde bulunmadığından makromoleküler yapısı  nedeniyle glutenin ciltten emilebilmesi mümkün değil. Bu nedenle, cildinizde kullandığınız ancak yutmamanız gereken makyaj ve cilt bakım ürünleri (nemlendiriciler gibi) dudaklarınızda kullanmıyorsanız teorik olarak bir sorun yok. 
Amerika’da bulunan Ulusal Çölyak Farkındalık Vakfı (National Foundation for Celiac Awareness) çok az miktarda gluten içeren ruj, dudak parlatıcısı, nemlendirici gibi yüze veya dudaklara sürülen kozmetik ürünlerini ağızdan alan bazı çölyaklı kişilerde gluten hassasiyetine bağlı semptomların görülebileceğini belirtmiş. Bir kadının ömrü boyunca iki kiloya yakın ruju dudaklarından yediğini düşünürsek, durum daha ,ilginç ve dikkate değer bir hal alıyor.
Sonuç olarak bu tür kozmetik ürünler ağızdan alınımla çölyaklı kişileri etkileyebiliyor.

Öne çıkan gönderiler

Blog